EndodoncjaSTRONA GŁÓWNA

W przypadku gdy dojdzie do infekcji części żywej zęba ( miazgi ), leczeniem z wyboru staję się leczenie kanałowe    ( tzn. endodontyczne ). Zabieg polega na usunięciu z systemu kanałów korzeniowych chorobowo zmienionej miazgi pod mikroskopem , przemyciu preparatami bakteriobójczymi oraz szczelnym wypełnieniu odpowiednim materiałem. Leczenie wykonywane jest w specjalnej gumie ( koferdam ), która izoluje pole zabiegowe, nie dopuszczając tym samym do reinfekcji kanałów. Dzięki urządzeniom, które elektronicznie wyznaczają długość kanałów korzeniowych, leczenie kanałowe stało się bezpiecznym zabiegiem u kobiet w ciąży.Prawidłowość wykonanego leczenia kanałowego, potwierdza wykonane zdjęcie RVG oraz CBCT .

 

 

Obraz wygojonych tkanek okołowierzchołkowych po leczeniu kanałowym pod mikroskopem. 

Czy leczenie kanałowe boli?


Współczesne metody leczenia pozwalają na bezbolesne przeprowadzenia leczenia kanałowego. 

W przypadku zębów żywych podawane jest znieczulenie, które pozwala na bezbolesne usunięcie miazgi ( nerwy i naczynia krwionośne).

Również leczenie zębów, do których wcześniej została założona pasta dewitalizująca, tzw. trutka, jest pozbawione bólu. Zadaniem pasty dewitalizującej jest "uśmiercenie" miazgi. 

Niekiedy zdarzają się bardziej skomplikowane przypadki endodontyczne, gdzie może wystąpić dyskomfort podczas leczenia, zawsze jednak lekarz dąży do tego aby zminimalizować takie doznania.

 

Należy pamiętać, że ból jest subiektywnym doznaniem, a każdy z nas ma inny próg wrażliwości.