Profilaktyka STRONA GŁÓWNA

Zapobieganie jest z pewnością łatwiejsze niż leczenie!  Przestrzeganie zaleceń profilaktycznych pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek, eliminuje dyskomfort spowodowany zabiegami stomatologicznymi. Po każdym posiłku resztki jedzenia pozostające na i między zębami sprzyjają powstawaniu i osadzaniu się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Czynniki te wpływają na rozwój próchnicy, chorób dziąseł i w konsekwencji mogą prowadzić do utraty zębów. Dobór odpowiedniej szczotki, preparatów higienizacyjnych i leczniczych, nitki dentystycznej oraz szereg profesjonalnych zabiegów pozwala na utrzymanie zdrowych dziąseł oraz zębów wolnych od próchnicy. 

 

Skaling 

Zabieg wykonywany przed leczeniem w celu usunięcia kamienia nazębnego.Kamień to zmineralizowana płytka bakteryjna, która powstaje w wyniku niedokładnego oraz nieprawidłowego szczotkowania. Kamień nazębny jest twardszy niż płytka nazębna, dlatego też codzienne czynności higienizacyjne są niewystarczające. Skutkiem odkładania kamienia nazębnego są rozpulchnione i krwawiące dziąsła, odsłonięte i ruchome korzenie, czyli tzw. paradontoza. Usuwanie kamienia jest istotnym czynnikiem hamującym rozwój chorób dziąseł i przyzębia

Piaskowanie 

Piaskowanie jest jednym z podstawowych zabiegów profilaktycznych. Obejmuje ono usuwanie wszelkich osadów z zębów z zastosowaniem urządzenia do piaskowania, które jest specjalnie wyposażenie w końcówkę kierującą strumień piasku stomatologicznego na zęby. Palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty powinny regularnie poddawać się zabiegom piaskowania. Częste piaskowanie zaleca się także u osób noszących aparaty ortodontyczne. Piaskowanie jest również stosowane przed wybielaniem zębów oraz jako zabieg uzupełniający skalingu.

Fluoryzacja 

Fluoryzacja polega na dostarczeniu fluoru miejscowo. Podczas aplikacji preparatu, fluor wbudowuje się w strukturę zęba, sprawiając, że szkliwo jest twardsze i bardziej odporne na atak kwasów i bakterii próchnicowych. Fluor najczęściej stosuje się w postaci pianek, żelu, lakierów. Zabieg ten jest wykonywany po profesjonalnym wyczyszczeniu zębów. Zaleceniem po fluoryzacji jest unikanie przez 30 min posiłków i napojów. 

Lakowanie 

Jest to bezpieczny i bezbolesny zabieg wykonywany w celu spłycenia naturalnych zagłębień na powierzchniach zębów trzonowych i przedtrzonowych ( tzw. bruzdy ). Są to miejsca w pierwszej kolejności atakowane przez bakterie próchnicowe. Lakowanie przeprowadza się stosując światłoutwardzalne uszczelniacze z dodatkiem fluoru, osiągając dzięki temu również efekt przeciwpróchnicowy. Ważne jest, aby lakowanie wykonywać zaraz po wyrznięciu się zębów.

Jak wybrać odpowiednią pastę?


Dobór właściwej pasty uzależniony jest od wieku oraz potrzeb leczniczych. Instruktaż higieny jamy ustnej, który odbywa się na pierwszej wizycie ma na celu korektę nawyków higienizacyjnych, indywidualny dobór pasty, a także wskazanie odpowiedniej szczotki do zębów. Nadwrażliwość, osady, zapalenie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust - są to najczęściej spotykane problemy, z którymi pacjenci przychodzą do gabinetu. W celu optymalizacji codziennej higieny, proponowane są produkty zmniejszające owe dolegliwości.

Rodzaje nici dentystycznych


Obecnie proponowane są przez producentów różne rodzaje nici dentystycznych. Spotykamy nici woskowane i niewoskowane, wykonane z jedwabiu i nylonu. Dodatkiem może być fluor, który ma działanie przeciwpróchnicowe. Dla osób, które posiadają mosty, aparaty ortodontyczne oraz szerokie przestrzenie międzyzębowe, proponowane są nici typu Super-Floss. Cechą odróżniąjąca Super-Floss od zwykłych nici są trzy komponenty, w skład których wchodzi usztywniona końcówka, miękka nić oraz nić standardowa. Niechęć do nitkowania często wynika z braku umiejętności posługiwania się nicią, dlatego ważne jest, aby poprosić o wskazówki, w przypadku gdy nie wiem jak właściwie używać nici.