Fotolia 50414262 XS

 

ProtetykaSTRONA GŁÓWNA

Głównym zadaniem protetyki jest odtworzenie utraconych tkanek zęba oraz rekonstrukcja częściowych i całkowitych braków zębowych. Utrata nawet jednego zęba może spowodować przemieszczenie zębów sąsiednich, zanik kości, dolegliwości bólowe ze strony stawu skroniowo – żuchwowego, jak również defekt kosmetyczny. Dynamiczny rozwój tej dziedziny stomatologii, pozwala na odtworzenie naturalnego uśmiechu, zapewniając komfort i funkcjonalność.

 

Korony i mosty na podbudowie metalowej

Wewnętrzna część korony zbudowana jest z metalowej podbudowy, w skład której może wchodzić złoto, stale chromowo - niklowe i chromowo - kobaltowe. Materiałem licującym jest porcelana, której stopień ścieralności jest zbliżony do tkanek zębów własnych. Ten rodzaj koron jest zarówno wytrzymały, jak i trwały. Zaletą jest też przystępna cena.
Przy wyborze tego typu koron trzeba pamiętać, że stwarzają inne niż w naturalnych zębach warunki do przechodzenia światła ( absorpcja, załamywanie, odbicie). Metal, który zatrzymuje światło, jest przyczyną sinego odcienia dziąsła, co wpływa niekorzystnie na estetykę uzupełnienia. Alternatywą do standardowych koron, jest korona na podbudowie metalowej z porcelanowym margin`em. Ten rodzaj koron jest dedykowany do odcinka przedniego. W celu zachowania estetyki "czapeczkę" metalową wykonuje się krótszą (1 - 2 mm od granicy preparacji), natomiast sam brzeg dodziąsłowy uzupełniany jest porcelaną.

 

 

Korony ceramiczne

Zapewniają ochronę uszkodzonych tkanek, wytrzymałość oraz przywracają naturalny uśmiech. Zaletą tego uzupełnienia jest brak widocznego sinego rąbku wokół korony, znakomite właściwości optyczne oraz uzyskanie bezkompromisowej estetyki uzupełnienia, która ma bardzo duże znaczenie w odcinku przednim uzębienia. 
Ceramika spiekana, Duceram,
Ceramika dwukrzemianu litu, IPS e.max 
Ceramika tlenku glinu , Procera 
Ceramika tlenku cyrkonu, Lava

 

Licówki

Licówki mogą być wykonane z porcelany i materiałów kompozytowych. Mają postać cienkiej „łuski” przymocowanej do powierzchni wargowej zęba. Dzięki licówkom możliwe jest odtworzenie naturalnego wyglądu zębów, zapewniając jednocześnie wytrzymałość i odporność porównywalną do szkliwa. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną zmiany pozycji, kształtu, rozmiaru i koloru zębów.

 

 

Wkłady koronowe inlay, onlay, overlay

Jest to rodzaj uzupełnienia stosowany do zębów tylnych, które uległy dużym zniszczeniom. Wykonane mogą być ze złota, ceramiki, a także materiałów kompozytowych. Dzięki zgodności biologicznej , właściwościom optycznym, stabilności kolorów i dobrej wytrzymałości mechanicznej, wkłady koronowe stały się przełomem w stomatologii zachowawczej.

 

  

 

  

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe: Jest to rodzaj uzupełnienia ruchomego , które ma zastosowanie w przypadku całkowitych lub częściowych braków uzębienia. Wykonane są z akrylu. Jest to materiał łatwy do formowania i modyfikowania, w zależności od potrzeb. Zaletą protez akrylowych jest przystępna cena. W celu utrzymania protezach częściowych akrylowych stosowane są metalowe klamry, które nie mają funkcji podporowej. Protezy akrylowe mogą mieć zastosowanie jako uzupełnienie tymczasowe, bezpośrednio po ekstrakcji zębów. Wadą protezy akrylowej jest negatywne oddziaływanie na błonę śluzową, kość i zęby. Są to protezy osiadające, w związku z czym obserwowany jest szybszy zanik kości wyrostka zębodołowego (w porównaniu do protez szkieletowych). Protezy akrylowe mogą również wywoływać reakcje alergiczne.

Fotolia 46602515 XS

 

Protezy z tworzyw termoplastycznych (acetalowe, nylonowe, acronowe)

Nowoczesnym i estetycznym rozwiązaniem w stomatologii są protezy wykonane z tworzyw termoplastycznych.

 

Materiały nowej technologii są odporne na wysokie temperatury, dopiero przy 200o C zaczynają uplastyczniać się. Zatem bezpieczne jest spożywanie nawet bardzo gorących posiłków. 

 

Zaletą protez termoplastycznych jest to, że w minimalnym stopniu chłonną wilgoć i zapachy,są zatem bardziej higieniczne niż protezy wykonane z akrylu.

 

Protezy z tworzyw termoplastycznych wymagają specjalnych środków czyszczących. Preparaty stosowane do czyszczenia protez akrylowych posiadają silne utleniacze, które mogą zniszczyć powierzchnię protezy wykonanej z tworzywa termoplastycznego. W mikropory mogą wnikać bakterie oraz barwniki, powodując nieprzyjemny zapach oraz przebarwienia protezy.

 

Zadowolenie pacjenta, wynikające z użytkowania protez nowej technologii, jest dzięki:

• Wysokiej estetyki (elementy metalowe zostały zastąpione tworzywem w kolorze dziąsła, zęba lub przezroczystego szkła)

• Funkcjonalności i komfortu noszenia ( niewielka grubość, niska waga, przezierność)

• Szybkiej adaptacji

• Bezpieczeństwa dla zdrowia ( podczas obróbki nie jest uwalniany monomer oraz substancje drażniące i toksyczne, mogące mieć wpływ na reakcje alergiczne)

• Zastosowane w protezach nylonowych estetycznych klamer, które nie wpływają negatywnie na dziąsło, gdyż nie są umieszczone na tkance miękkiej, jak ma to miejsce w przypadku pelot, w protezach akrylowych. 

 

Proteza acetalowa

 

Protezy szkieletowe

Jest to rodzaj uzupełnienia ruchomego , które ma zastosowanie przy częściowych brakach uzębienia.

 

Składa się z części metalowej oraz akrylowej. Szkielet, który jest idealnie dopasowany do podłoża protetycznego oraz ma maksymalnie ograniczony zasięg, sprzyja komfortowi użytkowania protez szkieletowych. Zaletą protez szkieletowych są indywidualnie zaprojektowane klamry, które opierają się na powierzchniach żujących zębów. Klamry w sposób fizjologiczny przenoszą siły żucia na ząb, nie powodują zatem ucisku śluzówki i kość ,czyli tzw. osiadania protezy.

 

U osoby z problemami przyzębia ( paradontoza ) stosuje się szynoprotezy, czyli protezy szkieletowe, które jednocześnie stabilizują rozchwiane zęby.

 

W celu poprawy estetyki, klamry ( które mogą być widoczne podczas mówienia, uśmiechania się) można zastąpić precyzyjnymi elementami utrzymującymi – zatrzaski, zasuwy. W celu zaprojektowania tego typu protezy , potrzebny jest plan leczenia , na którym przedstawione jest gdzie i w jaki sposób będą zamontowane precyzyjne elementy utrzymujące, jak również koszt.

 

Protezy szkieletowe są najlepszym ruchomym rozwiązaniem dostępnym w stomatologii, są trwałe przy niedużym zasięgu, zapewniają komfort użytkowania, w sposób bezpieczny oddziałują na tkanki.

 

Szyny relaksacyjne

Jest to przezroczysta nakładka wykonana indywidualnie na podstawie wycisku. Stosowana jest u osób z nadmiernym napięcie mięśniowym lub w przypadku bruksizmu. Jej zastosowanie ma na celu zmniejszenie napięcia mięśni i w efekcie bóle w okolicy twarzy, ochronę zębów przed nadmiernym naciskiem i ścieraniem szkliwa.

 

Wkłady koronowo - korzeniowe

Długotrwałe utrzymanie zęba po leczeniu kanałowym , uzależnione jest od prawidłowego wypełnienia kanałów korzeniowych, jak również odbudowy korony zęba. W przypadku gdy ilość tkanek jest niewystarczająca do prawidłowej odbudowy, stosowane są wkłady koronowo – korzeniowe. Ich zadaniem jest zwiększenie retencji dla przyszłego uzupełnienia. W zależności od ilości pozostawionych tkanek zęba, stosowane są metalowe bądź szklane wkłady koronowo – korzeniowe.

 

Wkłady metalowe 

Wykonane mogą być ze stopów bezniklowych lub szlachetnych. Indywidualnie projektowane przez technika na podstawie wycisku pobranego na wizycie. Zaletą ich jest możliwość użycia nawet przy bardzo dużych zniszczeniach zęba. Ze względy na swój kolor nie są zalecane do prac pełnoceramicznych i kompozytowych.

 

Wkłady szklane

Bardzo dobra estetyka i wytrzymałość, sprawia że wkłady z włókna szklanego stały się doskonałym rozwiązaniem do odbudowy zębów po leczeniu kanałowym. Moduł elastyczności włókna szklanego jest zbliżony do zębiny. Minimalizuje to siły naprężenia powstające miedzy tkanką, wkładem i cementem.

Zaletą wkładów szklanych jest:

- Kontrast na zdjęciach rentgenowskich ( są widoczne)

- W razie konieczności, stosunkowo łatwe do usunięcia z kanału korzeniowego ( w przypadku ponownego leczenia kanałowego)

- Możliwość leczenia kanałowego z obudową zęba na jednej wizycie ( pominięty etap wycisku – oszczędność czasu)

 

 

Prace kombinowane 

         

                       

 

Codzienna higiena protez


Codzienna higiena powinna uwzględniać  czyszczenie jamy ustnej, zębów oraz ruchomych uzupełnień protetycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę klamer w protezach. Płytką odkładająca się pod klamrami jest przyczyną próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.  Niewystarczająca higiena doprowadza do odkładania się kamienia, osadów, nieprzyjemnego zapachu z ust,  podrażnienia tkanek miękkich, infekcji grzybiczych. 

Najbardziej skutecznych sposobem żeby utrzymać protezy w czystości jest:

- Czyszczenie zębów, tkanek miękkich ( język, dziąsła) oraz ruchomych uzupełnień rano, wieczorem oraz między posiłkami.

- Stosować specjalne szczotki o miękkim włosiu oraz preparaty czyszczące, które zapobiegają niszczeniu  powierzchni protezy. Proszki oraz pasty, zawierające środki ścierne mogą zarysować protezę.

- Protezy należy wyjmować na noc. Noszenie ich przez cały dzień może spowodować stany zapalne błony śluzowej.

- Na noc protezy przechowujemy w suchy, szczelnym pudełku. Trzymanie w protezy w szklance z wodą sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

- Raz w tygodniu zaleca się środki czyszczące ( proszki , tabletki), które  bezpiecznie i efektywnie czyszczą protezę.  Usuwają płytkę bakteryjną , czyszczą miejsca niedostępne dla szczotki oraz nie powodują uszkodzeń akrylu.

- Do mycia protezy można stosować myjki wibracyjne, które wykorzystują ultradźwięki. Jest to wydatek rzędu ok. 50 zł