Stomatologia dziecięca STRONA GŁÓWNA

Zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka jest integralną częścią ogólnego stanu zdrowia. Pedodoncja obejmuje szereg zabiegów profilaktycznych i leczniczych wykonywanych u dzieci od najmłodszych lat. Wczesna opieka stomatologiczna, przynosi korzyści zdrowotne w przyszłości.

 

Wizyta adaptacyjna

Jest najważniejszą częścią leczenia u dziecka. Ze względu na obawy przed nowym otoczeniem, dziecko najczęściej reaguje płaczem, co sprawia , że wykonanie nawet najprostszych zabiegów jest niemożliwe. Na wizycie adaptacyjnej dziecko zapoznaje się z personelem, gabinetem i sprzętem stomatologicznym. Omawiana jest potrzeba higieny jamy ustnej oraz regularność wizyt w gabinecie.

Lakierowanie

Jest to bezbolesny zabieg profilaktyczny. Polega na pokryciu powierzchni zębów lakierem fluorkowym , po wcześniejszym oczyszczeniu zębów ze złogów nazębnych. Wykonywany jest preparatami o stężeniu fluoru od 0,1 do 6%. Fluor zawarty w preparacie wnika w strukturę szkliwa, zwiększając jego odporność na kwasy bakteryjne. Zabieg trwa od 15 do 20 min. Zaleceniem po lakierowaniu jest unikanie pokarmów i napojów przez około godzinę. W zależności od indywidualnej skłonności do próchnicy lakierowanie wykonywane jest co 3 – 6 miesięcy na rok.

 

Lakowanie

Ze względu na trudny dostęp oraz kształt, bruzdy ( zagłębienia w zębie ) często zostają pominięte podczas szczotkowania, przez co rozwój próchnicy ma miejsce już we wczesnym dzieciństwie. Lakowanie jest zabiegiem polegający na ich spłyceniu. Po oczyszczeniu powierzchni zęba z osadów, zostaje aplikowany do bruzd specjalny światłoutwardzalny materiał. Lak powinien być kontrolowany co 6 miesięcy, a w razie wykruszenia, bądź wypadnięcia należy go uzupełnić.

 

Impregnacja

W przypadku gdy mamy do czynienia z rozległą próchnicą w zębie mlecznym , bądź gdy nastawienie dziecka uniemożliwia konwencjonalne metody leczenia, można zastosować zabieg impregnacji, zwanym również lapisowaniem. Metoda ta polega na wcieraniu w miejscu próchnicy azotanu srebra bądź chlorku cynku. Zaletą impregnacji jest zatrzymanie procesu próchnicowego, zapobiegając jednocześnie przed rozwojem ognisk zapalnych czy przedwczesną utratą zębów mlecznych. Dodatkowo impregnacja jest zabiegiem powszechnie akceptowanym przez dzieci, gdyż jej wykonanie nie wymaga użycia rotacyjnych narzędzi stomatologicznych, którym towarzyszą nieprzyjemne odczucia.

 

Leczenie zębów mlecznych

Powszechnie stosowane przekonanie , że zębów mlecznych nie należy leczyć , jest nieprawdziwe. Między korzeniami zębów mlecznych , znajdują się zawiązki zębów stałych. Nieleczona zatem próchnica zębów mlecznych, może mieć niekorzystny wpływ na rozwój przyszłych zębów stałych. Leczenie zachowawcze zębów mlecznych najczęściej przeprowadzane jest w znieczuleniu , dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Kolorowe wypełnienia wzbogacone fluorem, są dodatkową atrakcją dla dzieci. Wizyta jest przyjemna, gdyż dziecko może brać czynny udział w leczeniu.